Czy import z Chin jest bezpieczny?

Zainteresowanie sytuacją epidemiologiczną w Chinach wśród importerów stale rośnie.

 

Morska Agencja Gdynia coraz częściej pytana jest o bezpieczeństwo w ruchu towarowym z Chin w kontekście możliwości zarażenia się koronawirusem.

 

Skontaktowaliśmy się m.in. ze Światową Organizacją Zdrowia, Głównym Inspektoratem Sanitarnym Oddział Gdańsk oraz Państwowym Granicznym Inspektoratem Sanitarnym w Gdyni, aby uzyskać informacje wyjaśniające powyższe kwestie.

 

Zagrożenie w Polsce jest minimalne. Instytucje, które odpowiedzialne są za sytuację epidemiologiczną w Polsce, nie zalecają żadnych dodatkowych działań przeciwepidemicznych w portach.

Państwowy Graniczny Inspektorat Sanitarny stwierdził brak jakichkolwiek ograniczeń w przeładunku towarów z Chin.

 

Ponadto, pracownicy ww. instytucji określają zdolność egzystencji koronawirusa z Wuhan, poza ludzkim organizmem, maksymalnie do 2 godzin.

 

Morska Agencja Gdynia informuje, że ładunki importowane z Chin  dostarczane są do Polski w znacznie dłuższym czasie.

Morska Agencja Gdynia będąc w stałym kontakcie z partnerami z Chin, monitoruje doniesienia z centrum wydarzeń.

 

Istotne dla wszystkich zainteresowanych informacje, zostaną niezwłocznie umieszczone na stronie internetowej www.mag.pl oraz serwisach społecznościowych MAG-u.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z oświadczeniem wydanym przez wiceprezesa Zarządu Morskiej Agencji Gdynia Pana Krzysztofa Laskowskiego, odnośnie możliwości rozprzestrzenienia się korona wirusa w transporcie ładunku z Chin.

 

Oświadczenie dostępne jest TUTAJ.